Rozhodnutie ústredného krízového štábu. 9.3.2020

Staršie články » 2020 » Dôležité informácie o koronavíruse » Rozhodnutie ústredného krízového štábu. 9.3.2020

Ústredný krízový štáb rozhodol, že od utorka 10.3.2020 platí pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy štrnásťdňový zákaz organizovania akýchkoľvek športových, kultúrnych a verejných podujatí.

"To znamená žiadne divadelné predstavenia, plesy, verejné oslavy, žiadne športové podujatia verejného charakteru, kde by sa mohlo zoskupiť viac ľudí,“.

Každý občan, ktorý sa vracia z Talianska, Číny, Južnej Kórey alebo z Iránu, sa musí hneď po návrate podrobiť štrnásťdňovej karanténe. Spolu s ním aj celá rodina, resp. všetci, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti. Za porušenie karantény môže hroziť pokuta do výšky 1 659 eur.

Obyvatelia v povinnej karanténe nemusia chodiť ani k svojmu obvodnému lekárovi, ten s nimi bude komunikovať telefonicky. Lekár zašle informáciu o ich PN priamo Sociálnej poisťovni, na tento účel je určený špeciálny kód povinnej karantény.

„Slováci, ktorí sú v týchto krajinách, dostanú SMS správu, kde ich bude o tomto nariadení informovať,“ MV SR. Opatrenie sa týka detí aj dospelých. „Ambulancie budú vybavené rúškami, rúška budú v najbližších dňoch certifikované,“. Kontroly na letiskách v Bratislave, Poprade a v Košiciach budú pokračovať. Všetkým pasažierom sa tak bude merať teplota. Informačná kampaň sa bude uskutočňovať na viacerých hraničných priechodoch – Jarovce, Berg, Rajka, Kúty, Makov, Drietoma.

MV SR pripomenulo zákaz školských výletov, exkurzií či lyžiarskych kurzov. „Riaditelia škôl budú informovaní, že ak sa situácia nezmení, je v hre presunutie termínu maturít.“  Posilní sa tiež telefónne centrum v Národnom centre zdravotníckych informácií.

Opatrenia potrvajú dva týždne

Momentálne sú všetky opatrenia a zákazy nariadené s účinnosťou na štrnásť dní, no v prípade potreby sa bude opäť rozhodovať o ich predĺžení.

Info linka:
Úrad verejného zdravotníctva SR: 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk
Ministerstvo zdravotníctva SR: 080 002 210 234