Základné informácie

Počet obyvateľov : 154
Nadmorská výška:  610 m.n.m
Rozloha: 1016 ha
Súradnice: 48°50 55“ S / 19°05 16“ V
Prvá písomná zmienka – 1563

Turecká sa nachádza 17 km severozápadne od Banskej Bystrice v pohorí Veľkej Fatry v nadmorskej výške 610 m.n.m na úpätí masívu Krížnej (1574 m n. m.). Prvé zmienky o obci sú z roku 1563. Práve tom období pre zvýšenie banskej ťažby, ale najmä zabezpečenie hút v Starých Horách a v Banskej Bystrici drevným uhlím, Banskobystrická komora začala osídľovať Starohorskú dolinu.

Tak vznikli v okolí Starých Hôr nové banícke (Polkanová), drevorubačské a uhliarske osady (Turecká, Jelenec, Prašnica).

Pôvodní obyvatelia Tureckej boli uhliari, ktorí pálili drevené uhlie pre okolité bane v Starohorskej doline. Po zániku baníctva na Starých Horách, zaniká v Tureckej aj uhliarstvo.

Podrobnejšie informácie o minulosti obce nám poskytol PhDr. Oto Tomeček z UMB Banská Bystrica, nájdete ju v sekcii História obce.


V súčasnosti je Turecká predurčená svojou polohou k cestovnému ruchu, hlavne horskej turistike a zimným športom.

Turecká dnes láka návštevníkov aj svojimi atrakciami. Pravidelne vo februári sa tu každoročne usporadúvajú unikátne už tradičné Majstrovstvá Slovenska v krňačkových pretekoch dvojčlenných posádok na domácky vyrobených sedliackych saniach – krnačkách, ktoré vznikli v roku 1957 z podnetu miestnych občanov ako súčasť fašiangových zvykov. Stali sa vyhľadávanou zábavou ľudí prichádzajúcich sem zo širokého okolia i zahraničia. V posledných rokoch k nim pribudli aj Majstrovstvá Slovenska a Európy vo varení a jedení bryndzových halušiek.