Jarné cvičenie Dobrovoľného hasičského zboru

Staršie články » 2019 » Jarné cvičenie Dobrovoľného hasičského zboru

Nádherné slnečné počasie ako stvorené na Veľkonočné oblievanie a vyskúšanie obecnej hasičskej techniky. Reportáž z Jarného cvičenia DHZ obce Turecká, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 20. apríla 2019 o 9.00 hod ráno pri Obecnom úrade.

Dobrovoľní hasiči obce Turecká sa stretli počas Veľkonočných sviatkov, aby vyskúšali novú ako aj opravenú hasičskú techniku. Nová technika je protipovodňový vozík, ktorý sme dostali od Ministerstva vnútra v minulom roku a opravená technika - Požiarny stroj PS 12, ktorý nám opravovali naši kamaráti - hasiči z Málinca. Poďakovanie patrí všetkým hasičom v Málinci, najviac však ich veliteľovi Drahušovi Melichovi. Ktorý nám opravil a vynovil náš pred tým nefunkčný požiarny stroj. Vyskúšali sme aj novo opravenú hasičskú AVIU, na ktorej sa minulý rok opravovali brzdy a kolesá. Najviac sa pričinili o túto opravu Vilo Čunderlík a Peter Čunderlík.

Cvičenie sme uskutočnili pri jazere na Saláškach. Rozložili sme si všetku techniku ku jazeru, pripravili hadice, savice a potrebné veci k vyskúšaniu techniky. Po doplnení PHM a kontrole olejových náplní do všetkých strojov sme postupne štartovali stroje. Išlo nám hlavne o vyskúšanie mašiny PS 12, ktorá bola v oprave u kamarátov v Málinci. Mašina fungovala bez chyby. Na prvý krát nasala vodu a tlačila prúdom do jazera.

Rovnako aj nové stroje fungovali ako hodinky - Z protipovodňového vozíka – čerpadlo na vodu, elektrocentrála, kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo fungovalo bez chyby. Vo vozíku je aj protipovodňová stena a náradie na hasenie požiaru. Zapojili sme k elektrocentrále aj osvetľovaciu súpravu. Vyskúšali sme aj staršie plávajúce čerpadlo z AVIE, ktoré si bude vyžadovať údržbu. Na koniec po návrate do obce sme ešte vyskúšali vojenskú elektrocentrálu, ktorú zrepasoval Vilo Čunderlík a starosta obce Ivan Janovec.

Na zásah v obci v prípade požiaru alebo inej mimoriadnej udalosti máme funkčnú techniku, dostatok náradia ako aj hasičskej techniky. Pri prvotnom zásahu je veľmi dôležitý - okrem potrebnej techniky - aj ľudský faktor. Dobrovoľní členovia DHZ obce Turecká, ktorí prišli na toto cvičenie prejavili svojou účasťou záujem o túto činnosť. Cvičenia sa zúčastnili starosta obce Ivan Janovec, Michal Čillík, veliteľ, Peter Čunderlík, Janko Čunderlík, Vilo Čunderlík, Vlado Homola, Ján Turčan, Ľubo Funiak, Bohuš Strmeň, Braňo Čillík, Martin Nestler, Ján Turčan, Peter Čillík, Vlado Strmeň ml.

Určite si tento rok naplánujeme aj ďalšie cvičenie, kde si znovu vyskúšame novú a opravenú požiarnu techniku. Všetkým zúčastnením dobrovoľným hasičom obce Turecká ďakujem za účasť a verím, že sa budeme stretávať pri takýchto cvičeniach častejšie.

Pozrite si pútavú fotogalériu z tohto cvičenia


Ivan Janovec, starosta Turecká